Diş Absesi

Diş Absesi

24. May, 2011 tarihinde yazıldı. Kategori: Diş Sağlığı

Dişlerde ortaya çıkan ağrılar ve diş çürümeleri birçoklarımız için önemsenmeyen bir sağlık sorunudur. Diş bakımı her daim ikinci plana itilmekte, dişlerde ağrı olmadığı müddetçe bakım pek az yapılmaktadır.

Dişlerde meydana gelen çürüme zamanla dişin kemik yapısını bitirerek et dokuya inmeyi başarır. Bu sayede enfeksiyon önce köke sonrada çevrede bulunan kemiklere yayılmaya başlar. Bu duruma apse adı verilmektedir. Kök öldükten sonra dişlerdeki ağrı gitmekte ancak enfeksiyon yanında bulunan kemiklere saldırmaya başlamaktadır. Bu durumda zamanla diş ağrılarının artmasına, dişlerin kaybedilmesine, diş köklerinde apselerin ve ağrılı şişlerin olmasına sebep olmaktadır.

Apsenin belirtileri arasında

  • Dişte ve diş etinde sürekli ya da zonklama şeklinde oluşan ağrılar,
  • Sıcak ya da soğuk yapıdaki yiyecek ve içeceklere karşı duyulan aşırı hassasiyet,
  • Çiğneme işlemi sırasında ağrı,
  • Boyunda oluşan şiş lenf bezleri,
  • Ateş ve vücutta genel bir kırgınlık hissi,

Gibi başlıkları sayabiliriz.

Diş İltihabı Nasıl Geçer ?
Apse oluşumu ve ağrılı apselerde doktora gitmeden önce aspirin ile ağrının azaltılmasına çalışabilirsiniz. Ağrı için dişe direkt olarak ağrı kesici koymanız iyi olmaz. Direkt ağrı kesiciyi içmenizi öneririz.

Bunun dışında ılık ve tuzlu bir su ile gargara yapabilirsiniz. Bu tedavi edici değildir. Sadece ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.
Geçmişte ağrılı dişler direkt çekilirken günümüzde birçok etkili yöntem ile çekilme işlemine gerek kalmadan dişin kalan kısılmaları kurtarılabilmektedir.

Benzer Yazılar

2 Yorum

Diş Çekimi

24. May, 2011

[…] Çekimi öncesinde genelde ağrıların azaltılması, muhtemel apse vakalarının giderilmesi amacıyla ve değişik sorunlarda doktor tarafından antibiyotik veya […]

onur

29. Mar, 2012

Benim dişten olduğunu zannettiğim suratımda bir şişlik oluştu eczaneden agumentin alıp kullandım 5 güne geçti fakat dün tekrar oluştu fakat bu sefer daha az bir şişlik var .. İntenetten Apse görüntülerine baktım ben de öyle bir şişlik yok sorun ne olabilir acaba bana yol gösterin ne yapmalıyım ?? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…..

Yorum Yap