Diş Çekildikten Sonra

Diş Çekildikten Sonra

14. Ağu, 2011 tarihinde yazıldı. Kategori: Diş Sağlığı

Diş çekimi diş hekimliğinde bir dişe yapılacak en son çaredir. Aslında diş hekimliğinin temel görevi dişi sağlıklı ve doğal bir biçimde çenede tutabilmektir. Ancak bazı ileri vaka durumlarında diş hekimleri sağlığı tehtid eden ve sıkıntıya sokabilecek dişlere çekim yoluna gidebilirler. Bu makalemizde de diş çekiminin ardından neler yapılabilir madde madde onları irdeleyeceğiz.

Genel olarak diş çekiminden sonra doktorlar çekilen açık yaraya tampon uygularlar. Tamponlu bölgeyi bir saat boyunca sıkarak ısırmanız ve tamponu çıkartmamanız önerilir. Çünkü tampon o bölgeden kanın akmasını önleyerek açık yaranın kapanması için bölgedeki kanın pıhtılaşmasını sağlar. Pıhtılaşmış kan birikintisi bölgede rejenerasyon yeteneğini hızlandırarak açık yaranın kapanmasını sağlar.

Tamponun görevi bittikten sonra çıkarıp atabilirsiniz. Ancak bu işlemden sonra asla ve asla kendiniz bir pamuk veya türevi malzemeyi açık yara üzerine koymamalısınız. Çünkü koyacağınız madde yeterince hijyenik olmayabilir. Bu da bölgede bir enfeksiyona sebep olabilir.

Diş çekimi sırasında kullanılan ilaçlar yüzünden ağız ve çene uyuşukluğu uzunca bir süre devam edebilir. Bu konuda endişelenmeniz gerekmez.
Uyuşma hissinin geçmesinin ardından diş çektiğiniz bölgede açık yaradan dolayı hafif bir acı hissedebilirsiniz. Bu acı üzerine ağrı kesici maddeler kullanmanız önerilmemektedir. Çünkü aspirin gibi ağrı kesici maddelerde kanı sulandıran kimyasallar bulunabilir. Bunlar da bölgede yeniden kanama meydana getireceğinden önerilmemektedir.

Diş çekildikten sonra 24 saat sigara içmemeniz gerekiyor zira diş üzerindeki pıhtı bozulabilir. Aynı zaman diş çekildikten sonra 24 saat boyunca alkol(içki) içmemek gerekir. Şiddetli bir şekilde tükürmemek gerekir.

Üst çeneden yapılan çekimlerin ardından ağız hareketleri ve yer çekiminin etkisiyle açık yaradan kan pıhtıları dökülebilir. Bu kan pıhtıları tükürüğünüzü boyayabilir. Bu ağzınızın kanadığına işaret değildir. Bu yüzden diş çekim yerinizle uğraşmayınız. Birkaç güne diş sağlığınız yerine gelecektir. Geçmiş olsun.

Benzer Yazılar

13 Yorum

[…] zamanlarda diş hekimleri çekime giderler. Diş çekildikten sonra neler yapmanız gerektiğini “Diş çekiminden sonra” isimli makalemizden […]

met

18. Ağu, 2011

diş çekildikten sonra yemek yenir mi ? Yani kaç saat sonra yemek yiyebilirim ?

Kadir

20. Ağu, 2011

Diş Çekimi ve Sonrası hakkında verdiğiniz bilgiler güzel. Ancak bu durum çekilen dişe göre değişmez mi. Azı diş ile normal bir diş arasında fark olur mu?

dişçi

17. Oca, 2012

ben dişlerimi hep doktorda çektiririm hiç evde kendim iple çekmem

arın

04. May, 2012

20 yaş dişimi çektirirken kökü kırıldı ve dr 1 saate yakın uğraştı…üzerinden 3 gün geçmesine rağmen çene bölgemdeki uyuşukluk geçmedi..ne yapabilirim..teşekkürler..

reşit

04. Oca, 2013

alt azı dişmi çektirken kırıldı kök içinde kaldı. 6 saat oldu ve hala tükrük kızıl olarak geliyor. bu halde yemek yememde sakınca varmı şimdiye kadar yemedim. Ddoktorum diş kökün zarar vermez dedi ileride daha cidi boreblem olurmu. Ne yapmam gerek

yesim

22. Oca, 2013

merhaba, disimi dun sabah cektirdim fakat kanaması halaa bitmedi, kan pıhtısı kalın bir dilin dortte biri kadar oldu, normalmi bu?

merve

08. Şub, 2013

dün dişlerim çekldi üstüne brde tel takıldı ağlamaktan ve ağtıdan ölecegm ne yapmalıyım

fatma

15. Şub, 2013

Diş tedavim 6 ay önce btti bgunde 20 lklerimi cektrdim dişlerim kayar mı cok korkuyorum

sebine

15. Mar, 2013

salam men azerbaycanliyam. Bunun ucun mutleq hekime muraciet etmek lazimdir. cunki yerinden agil disi cixa biler

ece

02. Nis, 2013

merhaba ben 4 gün önce 20 lik dişimi çektirdim diş boşluğumda hava cıkaran bir delik oluşmuş kapanmıyor gibi geliyor ne yapmam lazım

ozlem

22. Nis, 2013

4 gün önce üst dişim çekildi ve çekim sırasında kırıldı kanal tedavi görmüş bir dişti çekimden iki gün sonra ağrı başladı hekimim sorun olmadığını söyledi fakat şiddetli ağrı devam ediyor.antibiyotik kullanıyorum

nehir

29. Tem, 2013

merhaba, 20 lik dişlerimin 2 side 3 gün önce çekildi fakat bütün dişlerim ağrıyor ne yapmam gerekiyor ağrı kesicilerle ağrıyı durduruyorum ilacın etkisi geçince yeniden başlıyor ne yapmam gerekiyor

Yorum Yap