Dişlerini Gıcırdatanlara Botokslu Çözüm

Dişlerini Gıcırdatanlara Botokslu Çözüm

23. Ağu, 2011 tarihinde yazıldı. Kategori: Güncel

Halk arasında diş gıcırtısı olarak tabir edilen tıp dilinde asıl ismi “Bruksizm” olan ve tamamen sebebinin psikolojik olduğu belirtilen bu hastalık, aslında aynı zamanda çene kasları ve dişler için de zararlı. Tamamen psikolojik sebeplere dayalı diş gıcırdatma vakaları, başta stres ve kontrol altına alınamayan ya da dışa vurulamayan davranışlar sebebiyle oluşmakta. Bu etkenlerin ışığında geceleri uykumuzda istemsiz olarak gene kaslarımız daralmakta ve dişlerimizi gıcırdatmamıza sebebiyet vermekte. Çenelerin fazlaca sıkılması nihayetinde temel diş bozukluklarını, dişlerin aşınmasını, dişlerin kırılmalarını, onların soğuğa karşı hassaslaşmalarını beraberinde getirmektedir.

Diş gıcırdatma hastalığının tamamen iyileşmesi için psikolojik destek alınması gerektiğini belirten uzmanlar, aynı zamanda bu gıcırdatma hareketinin dişlere vereceği zararı da ağız ve çene kaslarına uygulanacak botoks yöntemiyle en aza indirebileceğimizi sözlerine eklemekteler. Mayasante Diş Polikliniği hekimlerinden Yalçın ERDİN’in yaptığı açıklamaya göre, uyku esnasında çenesini sıkıp dişlerini gıcırdatan insanların, bu güçlü kasılmalara bağlı olarak bir çok diş problemi yaşadıklarını, özellikle ortopedik bozukluklardan, diş kırılmalarına kadar bir çok vakanın kendilerine ulaştığını belirtmekte.

Diş gıcırdatma hastalığının tamamen psikolojik olduğunu da sözlerine ekleyen Erdin, bu soruna çözüm olarak psikolojik destek ve zararı en aza indirebilmek için de ağızlık ya da botoks tedavisi önermekte. Ağız kasları ve çene kaslarına uygulanan botoks tedavisi ile istemsiz gene sıkma hastalığını bir nebze de olsun önlemek mümkün olmakta.

Benzer Yazılar

Bir Yorum

ilknur dündar

03. Nis, 2012

diş gıcırdatma sorunum var.botoksla tedavi edildiğini belitmişsiniz.manisada oturuyorum.manisa yada izmirde butedaviyi nerde yaptırabilirim yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

Yorum Yap